Kvalitní správa nemovitostí Praha a správa Středočeský kraj - spolehněte se na naše profesionální správce.
Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky finišuje se studií hodnocení dopadů regulace (RIA), která řeší bezpečnostní požadavky na dobíjecí stanice pro elektromobily v podzemních garážích a podmínky pro jejich parkování. „V této fázi se dá hovořit, že jsme před finálním schválením. Následně se dá očekávat vnitroresortní a následně meziresortní připomínkové řízení,“ uvedl mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Jiří Fröhlich. Cílem podle něj je, aby byla právní úprava, která stanoví jednoznačná kritéria bezpečnosti, v právním řádu ukotvena pokud možno co nejdříve.
Podle mluvčího to umožní bezpečné parkování vozidel v hromadných garážích, ale také zabrání nejasným názorům pro projektování nových staveb. Do zákonné úpravy se podle Fröhlicha nepromítnou požadavky na rozšíření parkovacích míst.
Právní úprava by měla nově podle mluvčího řešit například rychlou detekci požáru, která zajistí včasné zpozorování, a díky signalizaci hasičům i jejich rychlejší reakci a v důsledku toho i menší škody. K dispozici by měl být systém aktivního hašení a počítá se s instalací zařízení pro odvod kouře a tepla. To by mělo zajistit lepší podmínky pro bezpečnou evakuaci, snížení tepelného namáhání konstrukcí a umožnit bezpečný zásah a lepší viditelnost pro zasahující hasiče v uzavřeném prostoru.
K pasivním prvkům požární ochrany mluvčí řadí dostatečnou požární odolnost stavebních a požárně dělicích konstrukcí a jejich schopnost odolávat podmínkám požáru po určitou dobu. Kdy by mohla být studie schválená, nechce mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru předjímat. Uvedl, že po vnitroresortním a meziresortní připomínkovém řízení zamíří studie k projednání vládě, poté do Poslanecké sněmovny, Senátu a nová pravidla musí ještě podepsat prezident.
Studie je výstupem z pracovní skupiny, ve které jsou kromě Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru také zástupci ministerstva vnitra, ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu. „Skupina se má shodnout na způsobu a časovém horizontu v rámci ukotvení aktivních a pasivních prvků požární ochrany v právních předpisech v souvislosti s dobíjecími stanicemi. Je nutné vytvořit odpovídající podmínky požární bezpečnosti garáží, aby v budoucnu došlo k naplnění požadavků Evropské unie ohledně dobíjecích stanic,“ upřesnil Fröhlich.
Citace z navržené novelizace vyhlášky č. 23/2008 Sb. (Vyhláška o technických podmínkách požární ochrany staveb)
Na studii začalo Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru podle mluvčího ministerstva dopravy Jana Jakovljeviče pracovat na základě rozhodnutí pracovní skupiny ze začátku loňského listopadu.
Samotná pracovní skupina vznikla kvůli dořešení technických podmínek požární bezpečnosti staveb garáží podle Fröhlicha 9. března loňského roku.
Požadavky požární ochrany pro užívání garáže
- (1) Garáž, která slouží pro parkování vozidel s pohonem na plynná paliva, musí být vybavena detektory úniku plynu a účinným větráním v souladu s českou technickou normou uvedenou v příloze č. 1 části 1 bodu 2 a části 17. Požadavek uvedený ve větě první platí i pro příjezdový a výjezdový prostor hromadné garáže sloužící pro parkování vozidel s pohonem na plynná paliva, pokud je tento prostor delší než 30 m a je obestavěn stavebními konstrukcemi alespoň ze tří stran. Pokud garáž neslouží pro parkování vozidel s pohonem na plynná paliva, musí být tato skutečnost u vjezdu do garáže jednoznačně vyznačena, a to zákazovou dopravní značkou B 32 s nápisem označujícím druh plynného paliva.
- (2) V řadové nebo hromadné garáži a ve vícepodlažní stavbě nesmí být umístěno motorové vozidlo pro přepravu hořlavých kapalin nebo hořlavých plynů.
- (3) V garáži nesmí být ukládány tlakové nádoby s hořlavými nebo hoření podporujícími plyny.
- (4) Stavba garáže, v níž je instalovaná dobíjecí stanice, musí být vybavena prvkem umožňujícím nouzové vypnutí všech dobíjecích stanic umístěných v požárním úseku garáže. Vypínací prvek musí být označen ”nouzové vypnutí dobíjecí stanice”. Podrobnosti stanoví česká technická norma uvedená v příloze č. 1 části 1 bodu 2.
- (5) V hromadné garáži nebo v její části lze dobíjet elektrické vozidlo pouze v případě, že požárně dělicí a nosná stavební konstrukce, s výjimkou požárního uzávěru, vykazuje požární odolnost nejméně 60 minut a požární odolnost požárního uzávěru vykazuje požární odolnost nejméně 30 minut. Tento požadavek se nevztahuje na jednopodlažní objekty.
- (6) V hromadné garáži s nejvíce 27 parkovacími stáními lze dobíjet elektrické vozidlo, pokud je prostor hromadné garáže vybaven alespoň lokální detekcí požáru se signalizací v souladu s českou technickou normou uvedenou v příloze č. 1 části 1 bodu 14.
- (7) V hromadné garáži s více než 27 parkovacími stáními lze dobíjet elektrické vozidlo, pokud je prostor hromadné garáže vybaven elektrickou požární signalizací v souladu s českou technickou normou uvedenou v příloze č. 1 části 1 bodu 14.
- (8) V hromadné garáži s více než 10 parkovacími stáními lze dobíjet elektrické vozidlo, pokud je hromadná garáž vybavena zařízením pro odvod kouře a tepla navrženým pro potřeby účinného a bezpečného zásahu jednotky požární ochrany s dobou funkčnosti nejméně 60 minut.
- (9) Zařízení pro odvod kouře a tepla podle odstavce 8 se nevyžaduje u hromadné garáže s více než 10 parkovacími stáními, pokud:
a) je přívod vzduchu zajištěn neuzavíratelnými trvale otevřenými plochami obvodových konstrukcí o ploše nejméně 75 % plochy svislých obvodových konstrukcí,
b) je vybavena alespoň samočinným stabilním hasicím zařízením v souladu s českou technickou normou uvedenou v příloze č. 1 části 4 bodu 1 a současně se jedná o garáž, ve které počet parkovacích stání nepřesahuje 40, nebo
c) je vybavena zařízením zamezujícím iniciaci požáru snížením obsahu kyslíku navrženým podle ČSN EN 16750+A1.
- (10) V hromadné garáži s více než 40 parkovacími stáními lze dobíjet elektrické vozidlo pouze v případě, že je hromadná garáž vybavena
a) samočinným stabilním hasicím zařízením se samočinným zahájením dodávky vody v souladu s českou technickou normou uvedenou v příloze č. 1 části 4 bodu 1, nebo
b) v případě parkovacího stání vyhrazeného pro dobíjení vozidla lokálním samočinným stabilním hasicím zařízením se samočinným zahájením dodávky vody v souladu s českou technickou normou uvedenou v příloze č. 1 části 4 bodu 1, které pokrývá plochu parkovacího stání a plochu v okruhu alespoň 5 metrů od parkovacího stání.
- (11) Hasicí přístroj umístěný v garáži musí být určený i pro hašení vozidla s elektrickým pohonem.
Rádí Vám zodpovíme vaše dotazy. Váš spolehlivý správce nemovitosti. Správa domu, správa SVJ, správa DB, Správa nemovotostí Praha a Středočeský kraj. Spolehlivá a kvalitní správa nemovitostí.
Kvalitní správa nemovitostí
Správa budov a všech druhů objektů. Kvalitní správa nemovitostí Praha. Správa domů, bytů. Kompletní správní činnost.
Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!
Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!