Kvalitní správa nemovitostí Praha a správa Středočeský kraj - spolehněte se na naše profesionální správce.
Otázka
Prosím o Vaše vyjádření k § 1106, 1107 a 1186- občanského zákoníku, ve vazbě na roční vyúčtování nákladů za bydleni na byt. jednotku, u níž došlo v půběhu roku ke změně vlastnických poměrů. Náš správce nám k tomuto případu sděluje, že v ročním vyúčtování nákladů na jednotlivé byty v našem domě nebude náklady rozúčtovat na oba vlastníky, u nichž došlo v průběhu roku ke změně vlastnických poměrů , ale vše vyúčtuje pouze na jednoho vlastníka-toho posledního, který je na konci zúštovacího období. A to s odvoláním na § 1106, 1107 a 1186- OZ. Považujeme to za porušení zákona a to minimálně s poukazem na § 1181 OZ.
Odpověď
V obecné rovině je nutno správci dát za pravdu v tom směru, že vyúčtování nákladů, resp. záloh za poskytování plnění spojených s užíváním bytu (služeb) není nutno zpracovat v případě změny vlastníka a je jen na vlastnících samotných (tj. na převodci a nabyvateli), jak se mezi sebou vypořádají.
Z pohledu SVJ je nejdůležitější řádně sdělit převodci (případně nabyvateli), jaké závazky jsou spojeny s bytem, tedy jaké závazky na nabyvatele společně s bytem přecházejí, a to s odkazem na ust. § 1186 odst. 3 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“). Dle ust. § 1186 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku platí, že při převodu vlastnického práva k jednotce přecházejí s jednotkou na nabyvatele dluhy převodce vůči osobě odpovědné za správu domu na příspěvcích na správu domu a pozemku a na plněních spojených nebo souvisejících s užíváním bytu a zálohách na tato plnění, měl-li je a mohl-li je nabyvatel zjistit. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu. Tedy přechod dluhů vyplývá přímo z občanského zákoníku, za předpokladu, že byly uvedeny v potvrzení osoby odpovědné za správu domu. Ostatně ust. § 1186 odst. 1 občanského zákoníku přímo uvádí, že při převodu vlastnického práva k jednotce nevzniká osobě odpovědné za správu domu povinnost vypořádat příspěvky na správu domu a zálohy na plnění spojená nebo související s užíváním bytu.
Ust. § 1181 občanského zákoníku v obecné rovině stanoví povinnost vlastníku jednotky platit zálohy na služby a právo na jejich včasné vyúčtování, nicméně ust. § 1186 občanského zákoníku je ustanovením zvláštním, což vyplývá již z nadpisu, jež uvozuje ust. § 1186 - 1188 občanského zákoníku týkající se převodu jednotky. Stejně tak ust. § 1106 – 1108 občanského zákoníku jsou společná (obecná) ustanovení o převodu vlastnického práva, přičemž ust. § 1186 – 1188 občanského zákoníku jsou v tomto smyslu ustanoveními zvláštními, které mají v případě převodu jednotky přednost.
Společnost, která Vám poskytuje správu nemovitosti, by Vám ěmla v této záležitosti vše vysvětlit a připravit veškeré podklady.
Rádí Vám zodpovíme vaše dotazy. Váš spolehlivý správce nemovitosti. Správa domu, správa SVJ, správa DB, Správa nemovotostí Praha a Středočeský kraj. Spolehlivá a kvalitní správa nemovitostí.
Kvalitní správa nemovitostí
Správa budov a všech druhů objektů. Kvalitní správa nemovitostí Praha. Správa domů, bytů. Kompletní správní činnost.
Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!
Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!