Zastupování na shromáždění společenství vlastníků

Zastupování na shromáždění - plná moc

Otázka

Může vlastník jednotky předat plnou moc k zastupování na shromáždění a následně být na shromáždění přítomen?

Odpověď

Ve stručnosti řečeno - v zásadě není omezena účast zastupovaného společně se zástupcem, tedy zasedání shromáždění má právo se zúčastnit jak vlastník jednotky, tak jeho zástupce.

Nejvyšší soud ČR ve svém usnesení uvedl, cituji: "Účastní-li se shromáždění zástupce vlastníka jednotky, jedná za vlastníka, tedy vyjadřuje se k jednotlivým návrhům, hlasuje apod.; není přitom významné, zda se shromáždění účastní sám nebo společně s vlastníkem. Účastní-li se shromáždění společně, není vyloučeno, aby se před případným hlasováním poradili, nenaruší-li to průběh shromáždění. K omezení společné účasti vlastníka jednotky (více spoluvlastníků) a jeho zástupce (zejména v případě zmocnění více zástupců) může dojít jen výjimečně, např. v případě, že by vlastník jednotky zjevně zneužil tohoto institutu k narušení řádného průběhu shromáždění apod."

Nejvyšší soud tak ve svém rozhodnutí nejen potvrdil možnost vlastníka nechat se na shromáždění zastoupit na základě plné moci třetí osobou, ale dále konstatoval, že se vlastník může shromáždění osobně účastnit společně se svým zástupcem. Vlastník se dokonce může podle Nejvyššího soudu před každým hlasováním na shromáždění se svým zástupce poradit, přičemž vlastník může současně pověřit svým zastupováním několik zástupců najednou. Zabránit takovému postupu vlastníka lze jen ve výjimečných situacích, např. když by společná účast vlastníka a jeho zástupce, případně účast několika zástupců najednou, narušovala řádný průběh shromáždění (například by omezené prostory, v nichž má shromáždění zasedat, neumožňovaly účast tolika osob najednou, zde k tomu může docházet soustavným vyrušováním).

Na druhou stranu, pokud by nebyla vlastníkovi a jeho zástupci umožněna účast na shromáždění SVJ, přestože k tomu nebyl vážný důvod (např. by jejich společná účast narušovala řádný průběh shromáždění), má tento vlastník možnost domáhat se soudního přezkumu rozhodnutí na takovém shromáždění přijatých dle ustanovení § 1209 občanského zákoníku. V případě, že vlastník, resp. jeho zástupce či oba společně nebyli vpuštěni na shromáždění SVJ, bude vlastník pro účely soudního přezkumu považován za přehlasovaného vlastníka, ačkoli se ve skutečnosti shromáždění neúčastnil a nehlasoval tak proti přijatým rozhodnutím.

Pokud by se tedy výbor rozhodl daného vlastníka nevpustit, může čelit žalobě přehlasovaného vlastníka.

Doporučuji tedy poučit vlastníky, jež se rozhodnou být přítomni na zasedání společně se svým zástupcem, že se sice mohou účastnit zasedání, ale nemohou svým jednáním narušovat průběh shromáždění (např. čestným prohlášením ve vzorové plné moci, kterou tito podepíší).

Rádí Vám zodpovíme vaše dotazy. Váš spolehlivý správce nemovitosti. Správa domu, správa SVJ, správa DB, Správa nemovotostí Praha a Středočeský kraj. Spolehlivá a kvalitní správa nemovitostí.


Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!



Katalog společnosti

Kontaktní formulář



Beru na vědomí, že společnost Aria servis, s.r.o., jako správce osobních údajů, bude zpracovávat osobní údaje v rozsahu uvedeném v tomto formuláři.

Kontaktní osoby


Zavoláme vám

Pošlete nám Váše telefonní číslo. My Vám zavoláme do 60 minut.